Двічі втратити дім і все одно запалювати світло: як жінка з Донеччини створила бренд Soapbysoap
- annagulevska
- 30 трав.
- Читати 3 хв

«Я втрачала дім два рази — у 2014 і в 2024. Але ніколи не втрачала мрію про власну справу. Її я несла з собою попри усе», — так починає розповідати про себе Валентина Гартовіна, підприємиця, яка розвиває власне виробництво ароматних свічок і мила ”Soapbysoap”, надихаючи інших жінок підтримувати економіку України.
Коли Валентина вперше взяла до рук основу для мила у 2011 році, вона навіть не здогадувалася, що це захоплення стане її рятівним колом. Тоді вона була молодою мамою в декретній відпустці у Донецьку і шукала спосіб відволіктися від буднів догляду за малюком.
"На той час було важко з компонентами, з формами, обладнанням та інгредієнтами. Все треба було діставати власноруч, дуже багато чого замовлялося за кордоном. Але це заняття дуже допомагало мені морально", — згадує жінка перші кроки у світ миловаріння.
Втрата дому та зародження бізнесу
2014 рік кардинально змінив життя сімʼї Валентини. Разом з тисячами інших донеччан вона була змушена залишити рідне місто через військовий наступ росії. Підприємиці вдалося перевезти частину обладнання та форм для миловаріння, і саме її улюблене заняття допомогло втриматися емоційно надалі.
"Це хобі стало для мене спасінням. Я так відволікалася, бо було дуже важко, ніхто не розумів, що відбувається і чи це надовго", — розповідає Валентина.
Переїхавши до Мирнограда на Покровському напрямку, жінка поступово перетворила своє захоплення на бізнес. Брала участь у ярмарках, організовувала фестивалі для крафтових майстринь, проводила майстер-класи для дітей та дорослих:
«З'явилося багато грантів для мешканців Донеччини. Я писала грантові заявки, декілька грантів виграла, купила обладнання і навіть була співорганізаторкою подій з крафтовими майстрами. Приблизно з 2015–2016 року моя справа з миловаріння стала повноцінним бізнесом».
Так, на початку 2022 року у Валентини була власна майстерня площею майже 80 квадратних метрів з окремим приміщенням для виробництва. Бізнес процвітав, зокрема завдяки великим корпоративним замовленням. Особливо підприємиця захопилася новим напрямком — виробництвом свічок, знайшовши в цьому своєрідну філософію: «Для мене це не просто виріб, а магія. Свічки заспокоюють, допомагають очистити думки, розслабитися і знайти внутрішній спокій. Їх можна запалювати як суто для затишку, так і для медитації чи тілесних практик».
Вдруге під обстрілами
Повномасштабна війна знову змусила Валентину починати все наново. Перші півроку 2022 року бізнес фактично не працював — люди перестали купувати товари, які не є першою необхідністю. Хоча 2023 рік став періодом поступового відновлення для власної справи, Покровський напрямок виявився небезпечним для життя. У травні 2024 року родина втретє пакувала речі і вимушено покинула Мирноград.
Кропивницький: почати знову з нуля
Обираючи новий дім, сімʼя Валентини керувалася практичними міркуваннями: доступною орендою та перспективами для життя. Так вони опинилися у Кропивницькому. Жінка орендувала невелике приміщення, власноруч зробила ремонт, облаштувала робоче місце. Та найскладнішим завданням було налагодити нові контакти і відновити клієнтську базу:
"Все треба починати спочатку. Я активно ходила на різні заходи в місті: і на навчальні, і на нетворкінги, адже нові звʼязки важливі для успішних продажів. Також проводила майстер-класи в громадських організаціях", — розповідає підприємиця про адаптацію в новому місті.
Влітку 2024 року, за кілька місяців після переїзду, Валентина взяла участь у програмі "Запусти власну справу" від SILab Ukraine. Хоча частина тем їй були знайомі, навчання дало те, що було найпотрібніше у той момент — емоційну підтримку і можливість знайти корисні знайомства. Валентина не просто отримала доступ до досвідчених експертів і експерток з бізнесу, а й започаткувала дві активні співпраці з учасницями програми.
Погляд у майбутнє
Сьогодні підприємиця розвиває нові напрямки. Окрім традиційного виробництва мила, бомбочок для ванни та свічок, вона освоїла 3D-друк форм, які продає крафтовим майстриням.За роки випробувань Валентина виробила власне бачення виживання у складних обставинах. Її головний принцип — не замикатися у собі та активно шукати можливості.
«Не можна зациклюватися на собі, сидіти й повторювати: "Все погано". Так склалася доля — її треба прийняти і йти вперед, бо якщо ти сам собі не допоможеш, ніхто інший цього не зробить», — ділиться вона.
Сьогодні жінка працює переважно через інтернет, обслуговуючи клієнтів по всій Україні і навіть за кордоном. Підприємиця планує розвивати співпрацю з великими компаніями, які замовляють корпоративні подарунки, а також продовжувати експерименти з 3D-друком.
Валентина Гартовіна перетворила хобі на стабільний бізнес, а випробування — на можливості для росту. Її послання іншим жінкам, які сумніваються, чи варто починати свою справу, просте і натхненне:
"Завжди треба наважуватися на щось нове, відкривати для себе незвідані горизонти. Життя не чекає — воно змінюється щохвилини, особливо зараз. Треба навчатися, рости, йти вперед, інакше можна пропустити найцікавіше".
Тренінгова програма “Запусти власну справу” реалізується SILab Ukraine та стала можливою за фінансового сприяння Федерального міністерства закордонних справ Німеччини й у партнерстві з Terre des hommes - Україна та ChildFund Deutschland
Comments