top of page

Співпраця SILab Ukraine & NewDoor: латвійський досвід для розвитку соціальних інновацій в Україні



Наразі Україна переживає значний поштовх у розвитку сфери соціального підприємництва, що вимагає використання нових підходів і міжнародного досвіду. У вересні 2024 команда SILab Ukraine здійснила навчальну поїздку до Латвії в межах проєкту IMPULSS, що реалізується з платформою соціальних інновацій NewDoor за підтримки Міністерства закордонних справ Латвії. Під час візиту ми отримали знання щодо сучасних цифрових інструментів, які можуть допомогти українським соціальним підприємцям рости та ставати більш стійкими.


Одним із головних уроків, який ми винесли з поїздки, є успішна взаємодія соціальних підприємств Латвії з державними структурами та приватним бізнесом. Команда SILab Ukraine взяла участь у круглому столі з представниками латвійських міністерств, де обговорювали питання взаємодії між урядом та соціальними підприємцями. Наявність державної програми фінансової підтримки соціальних підприємств, кошти до якої залучаються з фонду Європейського Союзу, є тим стимулом, який сьогодні дозволяє активно розвивати співпрацю між різними стейкхолдерами задля розвитку соціального підприємництва у країні. І хоча в Латвії закон про соціальне підприємництво дуже обмежує юридичні форми, у яких можуть розвиватися соціальні підприємства (зараз лише "ТОВ"), соціальні підприємці готові йти на ці обмеження задля отримання фінансової підтримки від уряду і щорічно підтверджують свій статус соціальних підприємств. Це дало нам розуміння того, як Україна може адаптувати подібні моделі, щоб створити сприятливе середовище для розвитку соціальних бізнесів. І той факт, що ухвалена у вересні Кабінетом Міністрів України державна стратегія розвитку малого та середнього бізнесу до 2027 року містить згадування про соціальне підприємництво, є надією на те, що даному питанню буде приділятися увага.


Ще один важливий аспект поїздки — знайомство з латвійським досвідом впровадження програм підготовки менторів. Наша команда мала можливість зустрітися з Enno Ence - проректором з розвитку та інновацій Латвійського університету у Ризі, який є також автором курсу з підготовки менторів на базі даного університету. Енно познайомив нас зі складовими програми підготовки менторів, дав рекомендації щодо тих питань, на які важливо робити акценти на різних етапах підготовки менторів. І вже наразі ми збираємося активно використовувати отримані знання під час нашої програми “Менторський SkillUP”, що стартує наприкінці жовтня. 


Також наша команда взяла участь у двох практичних воркшопах. Перший був присвячений цифровим технологіям та штучному інтелекту, де ми дізналися, як технології можуть оптимізувати бізнес-процеси в соціальному підприємництві. Ми вже працюємо над тим, аби ця тема стала частиною наших наступних інкубаційних та акселераційних програм для соціальних підприємців. Другий воркшоп стосувався подолання вигорання та стресу, що є найважливішим у роботі соціальних підприємців в умовах постійного тиску та реалій війни. Отримані практики про емоційну рівновагу і підтримку стануть в пригоді не лише для нас, але й для тих, кого ми підтримуємо.


  Окрім навчання, ми працювали над стратегією розвитку подальшого партнерства з платформою соціальних інновацій NewDoor. Обговорили спільні проєкти та нові можливості для українських соціальних підприємців. Співпраця з NewDoor відкриває доступ до нових ресурсів, знань та мереж, що дозволить нам реалізовувати ще амбітніші проєкти в Україні. 

Я дуже вдячна нашим партнерам з NewDoor за те, що на початку цього року вони прийшли до нас з ініціативою розробки спільного проєкту та його подачі до Міністерства іноземних справ Латвії.  І хоча у нас було мало часу і все робилось дуже інтенсивно, результат перевищив очікування. Візит команди SILab до Латвії став яскравим досвідом, який дав можливість трошки перепочити від постійних повітряних тривог, вдихнути свіже повітря, згуртуватися та надихнутися для продовження боротьби за незалежність України та подальшого розвитку сфери соціального підприємництва в Україні - Анна Гулевська-Черниш, Голова правління організації. 

Ми продовжимо працювати над адаптацією отриманих знань і практик, щоб допомогти українським підприємцям масштабуватися, залучати інвестиції та створювати позитивні зміни в суспільстві. Впевнені, що партнерство з NewDoor допоможе реалізувати нам наступні важливі проєкти для підтримки соціального підприємництва!


Comments


bottom of page