top of page

Українські чорнобривці, які підкорюють світ: історія підприємиці з Харківщини

  • annagulevska
  • 5 черв.
  • Читати 4 хв

Оновлено: 6 черв.



Жовто-помаранчеві квіти дитинства, що пахнуть медом і сонцем. Прості, знайомі, що часто їх і не помічають. Але Наталія Зозуля побачила в них те, чого не бачили інші — смак України, який можна подарувати світові. Сьогодні її варення та спеції з чорнобривців “Рідні квіти” смакують у п'яти країнах, а сама вона будує перше українське виробництво з переробки цих традиційних квітів. Історія Наталії та її агробізнесу почалася восени 2023 року під час поїздки додому:

«Ідея виникла у дорозі, коли я поверталася із форуму сільських жінок, де учасниці презентували різну продукцію. Довкола говорили про модні троянди та лаванду. Це мене надихнуло і водночас змусило замислитись: «Чому троянда? Чому лаванда?» Адже має бути щось своє, рідне. А що наше? Наше — це чорнобривці».

Тоді Наталя згадала, як ще до війни, коли була в декреті, варила варення з чорнобривців. Сушила їх на чай, на спеції. Просто для себе, як хобі. Вже по приїзду до Харкова жінка чітко усвідомила, що хоче цим займатися. Як саме  — ще не уявляла, але знала точно, що хоче сфокусуватися на чорнобривцях.

Навчання як фундамент

Жінка розповідає, що не мала “плану Б”, на випадок, якщо ідея з чорнобривцями не спрацює. Настільки вона загорілася, що вже готова була тестувати свою ідею, але за вікном був листопад — не сезон для чорнобривців. Саме у цей час Наталя натрапила на оголошення про набір учасниць на програму “Запусти власну справу” від SILab Ukraine. У грудні 2023 року вона долучилася до навчання для жінок Харківської області:

«Я дуже вдячна менторам та організаторам, що відібрали мою “голу” мрію і повірили в мене. Під час навчання ми інтенсивно працювали над усім — від аналізу ринку до бізнес-моделі. Особливо корисною була модель Lean-Canvas. Вона дала мені системне бачення: що це не просто ідея, а реальний бізнес».

Завдяки програмі у Наталі склалося цілісне бачення майбутнього бізнесу. Вона зізнається: до навчання навіть не розуміла, хто її потенційний покупець. Та завдяки практичним завданням, менторським сесіям і командній підтримці змогла переосмислити свою ідею і побачити в ній справжній потенціал:

«Коли я почала розписувати свою цільову аудиторію, зрозуміла, що не знала, кому продавати. Ми поступово розбирали: які болі закриває продукт, хто споживач, які витрати й доходи. Я тоді відкрила для себе, що можу не лише варення робити, а й шафран з чорнобривців, тобто висушені квітки певних сортів, а також різні набори. Я розширила асортимент і почала мислити як підприємиця».

Разом із бізнес-моделлю прийшло й глибше розуміння реальності: яке обладнання потрібне, які інвестиції залучати. Наталя вийшла з навчання з «дорожньою картою» в руках:

«Lean-Canvas досі висить у мене в спальні і мотивує мене. Вже кілька разів її коригувала: змінювала цільову аудиторію, оновлювала обладнання, почала готуватися до масштабування. Але база залишилася — і я за неї дуже вдячна».

Від мрії до продукту й виграних грантів

Попри те, що Наталя має дві економічні освіти, знання, які вона отримала на програмі “Запусти власну справу”, стали для неї справжнім проривом:

«Завдяки навчанню я зрозуміла, як має виглядати грамотна грантова заявка, — ділиться вона, — що важливо доносити донору, як говорити мовою цифр і фінансів, а не “наливати води”»

Незабаром після завершення навчання вона подалася на програму від Дія. Бізнес «Початок» і виграла грант на обладнання, а згодом отримала ще один від іншої бізнес-мережі.На цьому підприємиця не зупинилася. Вона брала участь в форматі “speed-dating” від SILab Ukraine — індивідуальних консультаціях з експертами і експертками, які тривають по 30-40 хвилин. Зокрема, отримала рекомендації з облаштування виробничого цеху за міжнародними стандартами ХАССП (норми зниження ризику небезпечності харчових продуктів). Також дізналася, як вести соціальні мережі:

«За ті півгодини ми покроково пройшлися віртуально по всьому цеху: що, де і як має бути, на що звернути увагу. Це був мій дороговказ. Ще я зверталася за порадами щодо SMM. Моя сторінка в соцмережах тоді була в дуже занедбаному стані — не було ні контенту, ні концепції. Але після консультації я хоч зрозуміла, що і як мені потрібно. Переробила сторінку, вона стала більш презентабельною. Тому можу сказати: консультації з профі — це надзвичайно корисно».

Утім, не обійшлося й без викликів. Усе своє життя Наталя працювала найманою працівницею, а у 2023 зважилася відкрити ФОП і працювати незалежно від когось, тож довелося багато чого опановувати з нуля. Крім того, жінка веде свій бізнес на прифронтовій території Харківської області, яка постійно обстрілюється росією. Але й до цього, каже Наталя, з часом адаптуєшся. Зокрема, на випадок обстрілів вона навчилася зберігати сировину і готову продукцію в різних місцях.


Шлях до масштабування


На сьогодні під брендом “Рідні квіти” підприємиця виробляє не тільки варення з чорнобривців, а й імеретинський шафран — спецію з чорнобривців. Також планує розширити виробництво в’ялених томатів з чорнобривцями, а у міжсезоння експериментує:

«Роблю варення з хризантем — дуже смачне, осіннє. Весною — варення з лісових фіалок, красивого ніжного кольору. Планую спробувати ще акацію, волошку. Я живу в селі Безруки Харківської області, у нас гарна екологія, природа — є з чим експериментувати».

Зараз Наталя будує перший в Україні цех з харчової переробки чорнобривців, аби перейти від крафтового виробництва до малого підприємства.Її стратегічна мета — «нагодувати світ українськими чорнобривцями», аби дарувати іноземцям згадку про Україну через свою продукцію. Варення Наталі вже скуштували в Польщі, Німеччині, Данії, Канаді й Франції. Тепер вона планує виходити на Etsy, співпрацювати з еколавками в Канаді й шукати підтримку через українську діаспору. Жінкам, які тільки наважуються розпочати власну справу, підприємиця дає просту настанову: не боятися і пробувати втілювати свої ідеї в життя.

«Якщо гориш своєю справою — все вийде. З’являться й інвестиції, і приміщення, і партнери. Треба пробувати і не здаватися».

Тренінгова програма “Запусти власну справу” реалізується SILab Ukraine та стала можливою за фінансового сприяння Федерального міністерства закордонних справ Німеччини й у партнерстві з Terre des hommes - Україна та ChildFund Deutschland.

 
 
 

Comments


bottom of page