top of page

Комбіноване фінансування: нові можливості для соціальних підприємців


На тлі повномасштабної російської війни економіка України зазнала серйозних викликів. Щоб підтримувати відновлення країни та розв'язувати суспільні проблеми потрібні ресурси. Одним із них може стати комбіноване фінансування. Це підхід до пошуку оптимального поєднання капіталу, що поєднує безповоротне фінансування (гранти) з комерційним капіталом (позики чи інвестиції) для досягнення бізнесами більшого соціального впливу.


Такий тип соціальних інвестицій набуває популярності в усьому світі як потужний інструмент, що акумулює капітал на користь суспільства. Тож переймаючи міжнародний досвід, Український соціальний венчурний фонд запровадив пілотну програму в межах якої надає обраним підприємствам змішане фінансування. Фінансова підтримка для соціальних підприємств та імпакт-бізнесів надається 5 компаніям на суму до 33 000 євро, з яких:

  • 75% у вигляді грантів - безповоротної фінансової допомоги.

  • 25% як поворотна фінансова допомога, яка підлягає поверненню до фонду протягом 12 місяців з моменту отримання коштів на рахунок.


Анна Гулевська-Черниш, співзасновниця та голова правління SILab Ukraine - партнерської організації USVF, розповідає про процес відбору заявок на конкурс: 

«Ми отримали понад 100 заявок і склали довгий список із 20 компаній, яких запросили на двотижневий інтенсивний курс. Мета інтенсиву — навчити учасників основам фінансового моделювання та оцінки соціального впливу. Програма включала лекції, практичні завдання та індивідуальний супровід».

За два тижні навчання учасники створили звіти про прибутки та збитки, а також Cash Flow (прогнози грошових потоків) на наступні роки. Також компанії розробили стратегії соціального впливу.


Дарина Белянська, програмна менеджерка, зазначає:

«До інтенсиву 80% компаній не мали P&L звітності, а імпакт-стратегія була готова лише у однієї компанії з двадцяти. Як результат, усі учасники навчилися інтегрувати соціальний вплив у свою діяльність та підвищили свої знання із фінансового моделювання».

Після завершення інтенсиву SILab і USVF разом провели дью-ділідженс (ретельну перевірку незалежним комітетом) для кожної компанії, щоб переконатися у їхній фінансовій прозорості та доброчесності. Така процедура допомагає забезпечити ефективне використання інвестицій, пояснює Олена Калібаба, СЕО USVF:

«Це ніби стрес-тест для нових підприємств, який робить їх відповідальними не лише за соціальний вплив, а й за стійкість їхньої бізнес-моделі.  Відтак, журі обрало 10 компаній-претендентів на фінансування».

Фінальним етапом став відбір інвестиційним комітетом. Рішення базувався на детальному аналізі звітів про прибутки та збитки підприємств, потенціалу зростання, інтеграції соціального впливу та його відображенні у звітах. Таким чином 5 компаній з найкращими імпакт-стратегіями отримали пропозиції на укладання фінансових угод.

Ініціатива комбінованого фінансування вже має відчутний вплив на життя українців. Знайомимо вас із історіями 5 компаній-бенефіціарів, які трансформують свої громади:


  • Framiore

Компанія Framiore до 2022 року спеціалізувалася на екологічному жіночому одязі на основі принципів сталого виробництва. Після повномасштабного вторгнення переорієнтувалася на пошив військового спецодягу та спорядження для Збройних сил України. Інвестиції дозволять компанії придбати розширення нової лінійки одягу, прибуток якої спрямують на оплату науково-дослідницької лабораторії. У дослідницькому центрі будуть виробляти інноваційний текстиль - вогнетривке волокно. Аналогів такого виробництва в Україні на сьогодні не існує.


  • Медикасано


Миколаївська клініка "МЕДИКАСАНО" надає терапевтичні та реабілітаційні послуги, пропонуючи безплатне лікування військовим, ветеранам та внутрішньо переміщеним особам. Завдяки інвестиціям USVF клініка розширить спектр послуг та зможе надавати нову діагностику для пацієнтів із серйозними порушеннями опорно-рухового апарату. Ці покращення дозволять збільшити результативність лікування та відновлення пацієнтів.

Внаслідок збільшення обсягу послуг, компанія зможе залучати на 50% клієнтів більше на безплатні послуги реабілітації. Їх отримуватимуть військовослужбовці ЗСУ, ВПО та інші представники, які постраждали від  бойових дій.


  • Музей у темряві

Єдиний в Україні музей, де усі події, як-от екскурсії, побачення та квести відбуваються у суцільній темряві з незрячими гідами. Від моменту відкриття у 2017 році музей руйнує стереотипи та збільшує можливості працевлаштування і доступності для незрячих людей. Нова філія у Львові, за підтримки USVF, прагне подвоїти кількість відвідувачів та розширити соціальний вплив музею завдяки покращенню матеріальної бази та потужній маркетинговій кампанії.


  • Промгідропривод

Харківське підприємство вже 25 років займається виробництвом гідравлічного обладнання. З 2022 року компанія переорієнтувалася на виробництво компонентів, які раніше імпортували з росії та Білорусі. Це критично важливий крок для української важкої промисловості. Інвестиції USVF дозволять розширити виробничі потужності компанії та відповідати міжнародним стандартам якості. Завдяки цьому буде створено чотири нових робочих місця з акцентом на навчання місцевої молоді промисловим навичкам.


  • ПСП «Україна»

Як операційна компанія проєкту «Сімейні молочні ферми» підтримує виробників молока по всій країні та розвиває молочне тваринництво. Їхня місія – допомагати фермам, що постраждали від війни, надаючи необхідні ветеринарні та зоотехнічні послуги малим молочним фермам. Отримане фінансування – це можливість обладнати ще три ветеринарні бригади, що вдвічі збільшить потужності підприємства. Покращення є важливим для підтримки малих ферм у час турбулентності, забезпечення продовольчої безпеки та економічної стабільності у сільській місцевості.


Пишаємося нашими фіналістами та бажаємо подальших успіхів, щоб розповідати про їхні результати!

 

Конкурс проводиться в рамках проєкту «Партнерство задля впливу», який реалізується за фінансової підтримки програми DG NEAR ЄС та в партнерстві з Impact Europe, а також за підтримки CIVIC.


Comments


bottom of page